Dakikada 80 sayfaya kadar A4 siyah beyaz baskı
3 GB hafıza + 320 GB HDD depolama
Renkli taramanın yanı sıra standart ağ ve mobil yazdırma
Opsiyonel genişletilebilir faks özellikleri: ikinci faks hattı, network faks ve internet faks
Kitapçık ve üçe-katlama dahil bireysel kağıt kullanım opsiyonları
300 g/m² ‘ye kadar farklı kağıt boyutları ve banner baskı
IC kart okuyucu dahil kapsamlı güvenlik fonksiyonları
Uzun ömürlü parçalar eşi benzeri görülmemiş etkinlik ve dayanıklılık sağlar

 

Fotokopi ve laser printerlerin baskı yaparken kağıt üzerine bıraktıkları siyah, sarı, mavi, kırmızı renkli tozlara toner denmektedir. Sulu sistem fotokopi makinelerinde kullanılanlar oldukça basit olarak üretilmiş karbon tozları iken, günümüz teknolojisinde çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak üretilen bu madde, günümüz yazıcıları ve fotokopi makinelerinde en ince tramlara kadar net ve keskin çizgilerle baskı yapan, en ince detayları dahi net olarak ortaya koyabilen bir kimyasal halini almıştır. Kullanıldıkları makinede bulunan drum, manyetik merdane gibi malzemelerin özelliklerine uygun üretilen toner tozu kullanan yazıcı ve fotokopi makineleri eskiye oranla çok daha az toner kullanmalarına rağmen çok daha net baskılar yapabilmektedir.

Laser yazıcılarda kullanılan kartuş sistemine toner denilmektedir, özellikle kartuşlar içinde kullanılsa da şişe içinde satılarak fotokopi makinelerinin haznelerine dökülerek kullanılanları mevcuttur. Kalitelerine göre fiyatlandırılan bu ürünlerin çok ucuz fiyatları olanların yanında, mikro toz zerreciklerine sahip, oldukça pahalı olanları da bulunmaktadır. Laser yazıcıların gelişmesi ardından gerek orijinal kartuşlarda kullanılanlar, gerek muadil gerekse dolum yapılan ürünler nedeniyle, günümüzde yüksek miktarlarda tüketilen bir ürün haline gelmiştir. Lazer toneri kullanan yazıcıların sistemleri mürekkep püskürtmeli yazıcılardan çok farklıdır. Lazer printerler fotokopi makinesi mantığı ile çalışarak baskı yaparlar.

Lazer toneri kartuşu içinde fotokopi makinesi üzerinde bulunan parçaların nerdeyse tamamı bulunmaktadır ve yazıcı tonerleri kopyalama işleminin tamamını kendi içindeki parçalar yardımı ile yaparlar. Lazer toneri kartuşları iki ayrı bölümden oluşur, bu bölümlerden birinde tonerin haznesi diğerinde ise drum, blade, manyetik silindir benzeri yazdırmayı sağlayan parçalar vardır. Kartuş yazıcıya takıldığında üzerindeki iki adet metal plaka sayesinde yazıcıdan elektrik enerjisini alırken, drum üzerinden bulunan çark sayesinde yazıcıdan hareket alır, bunun dışında yazıcıyla hiçbir organik bağı bulunmaz.

Firmanıza 1. Sınıf doküman çözüm ortağı mı arıyorsunuz?